7 czerwca 2022

Ile kosztuje budowa domu w roku 2022?

Ile kosztuje budowa domu w roku 2022

Co wpływa na koszty budowy domu w roku 2022?

Najważniejszym z aspektów związanych z kosztem budowy domu w roku 2022 jest rzecz jasna to, że ludzie najczęściej biorą kredyty lub kredyt na budowę domu. Niestety po blisko dwóch latach trwania pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie gospodarka Europejska, a nawet ta światowa silnie ucierpiała, a inflacja wzrosła praktycznie wszędzie, a jej wzrost oznacza także podwyższenie się oprocentowania kredytów. Bardzo wiele namieszała też ta ingerencja w stopy procentowe, choć i podwyżki związane z cenami gazu i energii elektrycznej także swoje zrobiły.

Czy projekt ma znaczenie?

Wybór projektu domu w czasach obecnych to też bardzo ważna sprawa. Mowa tu konkretnie o tym, że te projekty różnią się od siebie powierzchnią użytkową i ilością kondygnacji, choć i ludzie wybierają sobie domy praktyczne. Nie chodzi tu tylko o to myślenie portfelem powiązane z realiami roku 2022, ale też i o to, że wielu z nas chce mieć dom, który stosunkowo łatwo się sprząta, a mniejsza przestrzeń w znacznym stopniu ułatwia sprzątanie. Warto też pamiętać o tym, że nieruchomość z pomieszczeniami piwnicznymi jest opcją trudniejszą, jeśli chodzi o wybudowanie takowej, bo trzeba kopać głębiej i budować dłużej. Znaczenie może mieć też i to wybranie projektów z katalogów, czyli opcji takiej jak „Jula3”. Takie katalogi są rzecz jasna tymi dostępnymi powszechnie w sieci, jak i w formie książkowej i w tej epoce inflacji roku 2022 dosłownie trzeba postawić na dom ładny i zaliczany do tych prostych, jeśli chodzi o wybudowanie. Bardzo wiele znaczy też i to, że styczeń roku 2022 był powiązanym z wprowadzeniem wielu podwyżek cen, w tym tych powiązanych z gazem i z energią elektryczną. Utrudnienie to można uznać za znaczne i co równie istotne zmienia to proporcję kosztu życia do zarobków. Właśnie dlatego ludzie wybierają projekty skromniejsze lub rezygnują z budowy domu.

Prace związane z materiałami wykończeniowymi.

Wielu ludzi postawi własne domy pod postacią stanu surowego zamkniętego, czyli to będzie dom z dachem i dachówką na nim, ale już elewacje, okna i drzwi mogą się nie pojawić. Tak będzie w przypadku wielu domów rodzinnych w roku 2022. Jednym słowem całokształt pracy wykończeniowych jest opcją droższą od stanu surowego zamkniętego i to w przypadku każdego projektu. Właśnie dlatego wielu ludzi będzie odkładać w czasie plany związane z wykończeniem wnętrza. Niektórzy z nas będą chcieli odłożyć to o te kilka lat, po to by nie brać kolejnego kredytu, a inni nawet sprzedadzą dom w tym stanie surowym zamkniętym z przyczyn finansowych.