12 czerwca 2022

Od czego zależy cena sali weselnej? Ile średnio zapłacimy za jej wynajęcie w 2022 r?

Od czego zależy cena sali weselnej

Wynajęcie odpowiedniego miejsca na wesele to nie tylko najważniejsze, ale często najdroższe przygotowanie do wielkiego dnia. Znalezienie idealnego pokoju może zająć miesiące, a nawet lata. Przygotowując się do ślubów i wesel myślimy o tym, jak zaoszczędzić i ile będzie kosztowało wynajęcie sali weselnej? Jakie czynniki mają na to wpływ? Ile zapłacimy za salę weselną w 2022 roku?

Od czego zależy cena sali weselnej?

Wybór odpowiedniego pokoju małżeńskiego często spędza sen z powiek. Przy wyborze sali zwracamy uwagę na lokalizację, wystrój wnętrz, atrakcje i oczywiście menu, od których w dużej mierze zależy koszt wesela. Większość pokoi weselnych ma cenę za jednego gościa, która obejmuje wynajem sali, wyżywienie i podstawowe wyposażenie. Koszt wesela zależy również od tego, czy jest to wesele jednodniowe, czy z poprawinami, a cena podstawowego menu waha się od 180 zł do 350 zł. Decydując się na przywiezienie własnego wina na wesele warto wziąć pod uwagę dopłatę tzw. korka, która wynosi od 5 złotych do 10 złotych za butelkę. Jest to cena za przechowywanie wina i obsługę kelnerską. Jeśli Państwo Młodzi mają pomysł na konkretny styl wesela, zazwyczaj decydują się na zmianę wystroju sali weselnej, która za ten luksus może wynieść od 1000 do nawet 5000 złotych. Możemy jednak sami urządzić salę weselną, a cena będzie znacznie niższa.

Kosz wynajęcia sali weselnej w 2022 roku

Nie da się powiedzieć, ile będzie kosztowało zorganizowanie wesela. Wszystko zależy od atrakcji, na których zależy młodej parze i ile osób chcą zaprosić na imprezę. Im więcej gości, tym wyższy koszt wynajmu sali weselnej. Oczywiście koszt wynajęcia sali weselnej uzależniony jest od powierzchni i standardu najmu, pory roku, ilości atrakcji oraz ilości gości.

  • O ile wesela na 100 osób w poprzednich latach były średnią krajową, to w czasie pandemii przyzwyczailiśmy się do bardziej kameralnych wesel. Obecnie takie 45-70 osób to standard. Sala weselna na 50 osób kosztuje co najmniej 12 000 – 15 000 złoty.
  • Ślub na 100 osób to poważniejszy biznes. Miejsca parkingowe, miejsca do spania w pobliżu, specjalne diety, zmienna pogoda. Większość par, które zdecydują się na wesele na 100 osób, wybierze następującą opcję: pokój dla nowożeńców z noclegiem i parkingiem. W tym przypadku koszt wynajęcia sali wynosi w 2022 roku średnio 25 000 – 40 000 złotych.
  • Od dwóch lat niewielka liczba par w Polsce decyduje się na wesela 150 osób, które w związku z pandemią mogą wymagać zmniejszenia liczby gości. Koszt talerza na takie wesele należy oszacować na średnią , czyli na 200-260 złotych za osobę.